sobota, 6 grudnia 2014

Domek Baby Jagi z piernika
Kochanie dzisiaj Mikołajki, kto z was dostał  prezent? Ja mam dla Was domek Baby Jagi. I oficjalnie rozpoczynam otwarcie sezonu przygotowań świątecznych. Domek Baby Jagi trzeba chociaż raz w życiu zrobić dla swoich dzieci, to świetna zabawa, która łączy pokolenia. Jest trochę czasochłonny ale efekt końcowy wybacza mu wszystko. A co najważniejsze jest świetnym prezentem :) 


Składniki:
1 kg miodu
1/4 l wody
1250 g maki pszennej 
1 przyprawa do piernika
3 łyżeczki kakaa
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 łyżeczka cynamony
30 g sody oczyszczanej
100 g pokrojonej skórki pomarańczy

do dekoracji 
ok 6 migdałów
kolorowe cukiereczki
gęsty lukier do sklejenia i śniegu

Ciekawe rozwiązania znajdziecie tutaj 

Przygotować z kartonu odpowiednie szablony:


Przygotowanie:
W garnku zagotować miód z wodą - stale mieszając, schłodzić. Na stolnicę przesiać mąkę, dodać skórkę pomarańczy, przyprawę do piernika, sodę. Zrobić na środku wgłębienie i wlać schłodzoną schłodzony miód. Zagnieść wszystkie składniki na gładkie ciasto. 
Dwie duże blachy wyłożyć papierem pergaminowym i rozgrzać piekarnik na 200 C.

Z ciasta uformować wałeczki o długości 40 cm i średnicy 1,5 cm. Układać je na blaszce z odstępem 2-3 mm, ponieważ wałeczki pod wpływem pieczenia zwiększą swoją objętość i ładnie się skleją - (powstaną ładne ściany domu). Z wałeczków powinien powstać prostokąt o wymiarach 40 x 26 cm. Pieczemy ok 20-30 minut.Z pozostałego ciasto rozwałkowujemy placek o grubości   1 cm i wycinamy z niego dwa prostokąty o wymiarach 25 cm x 15 cm  i 35 cm x 28 cm, po nakłuwać widelcem, ułożyć na drugiej blaszce i piec przez 12-18 minut. 

Z pierwszego upieczonego placka wycinamy ( pomaga nam w tym szablon) ostrym nożem ściany domu. W ścianie frontowej wycinamy okno i drzwi. Z gładkich prostokątów wycinamy podstawę domu i dwie płaszczyzny dachu. 

Resztę ciasta rozwałkowujemy na grubość 0,5 cm i uformować 10 małych pierniczków ok 1,5 cm x 0,5 cm i udekorować połówką migdała. Oprócz tego wyciąć komin, i paski na płot. Piec ok 12-15 minut. 

Z białek i soku z cytryny ucieramy bardzo gęsty lukier. Dom sklejamy  i dekorujemy według własnego uznania, cukierkami i pierniczkami :)Wesołych Mikołajek !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz