SUPERFOOD NA CO DZIEŃ - Jamie Oliver. Super recenzja + konkurs
Co jeść, by czuć się dobrze - to główne motto nowej książki Jamiego Olivera "SUPERFOOD NA CO DZIEŃ". To jest już 17 książka Jamiego, każda jest świetna, jednak to wydanie jest jak powiedział, jego najbardziej osobistą książką. Książa pojawiła się w księgarniach już 4.11.2015r jednak postanowiłam Wam ja trochę przybliżyć i zachęcić do niej, bo na prawdę jest warta uwagi.
Książka zawiera świetne zdjęcia, które wykonał sam autor książki, a pamiętajmy, że jemy oczami. Potrawy wyglądają rewelacyjnie, aż chce się od razu coś upichcić. Do każdej potrawy, Jamie przygotował razem z dietetykami i profesorami tabelę w której zawarte są informacje o wartościach danej potrawy. Możemy w niej znaleźć informację: kaloryczną, czas przygotowania oraz informację o zawartości błonnika, cukru, białka, węglowodanów, tłuszczach i tłuszczach nasyconych.
Jedzenie jest po to aby nim się cieszyć i dzielić z bliskimi. Potrawy mają być zdrowe, pożywne, kolorowe i dostępne dla każdego. Każde danie ma być dobrym wyborem, a my mamy zmienić sposób myślenia o jedzeniu tak aby mieć świadomość i czuć się dobrze.
W książce znajdziecie przepisy na śniadania, lunch, kolację i przekąski z napojami. Dodatkowo autor dzieli się świetnymi wskazówka i daje bardzo przydatne rady, które na 100% się nam przydadzą.
Szczerzę polecam tą książkę. Na mojej półce zajmie miejsce wśród kolekcji ulubionej.
Autor : Jamie Oliver
Tytuł: SUPERFOOD NA CO DZIEŃ
Format: 195 x 253
Cena: 69 zł
Liczba stron 310
Wydawnictwo: Insignis Media
UWAGA KONKURS
Kochani możecie zdobyć jedną książkę wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie:
Oczaruj nas swoim ciekawym pomysłem na zdrową kolację - ciekawe połączenie smaków a może przypraw? Wpisujcie Wasze propozycje w komentarzu!
Miło nam będzie jak polubicie nasz Fanpage Niezły Młynek
Konkurs trawa do 06.12.2015r. do godziny 23.59 najciekawsza odpowiedź wygrywa książkę i zostanie ogłoszona 08.12.2015r. Zwycięzca będzie proszony o kontakt i przesłanie danych potrzebnych do wysyłki na adres kloss.katarzyna@gmail.com
Bardzo proszę o podpisanie się :) jeżeli piszesz komentarz anonimowy to proszę o podanie adresu email w komentarzu.
Czekam na wasze propozycję :)
Uwielbiam kuchnię Jamiego i często wypróbowuję jego przepisy. Na lekką kolację z kolei zaproponuję quinoę z ciecierzycą, podsmażoną w kosteczkę cukinią i papryką z dwóch kolorach. Kaszę gotujemy ok 20 minut w większej ilości wody, odcedzamy i studzimy. Warzywa podsmażamy na niewielkiej ilości oleju z oliwek lub kokosowym. Chodzi o to wy warzywa zmiękły i nabrały aromatu, ale by nie były ciężkie. Mieszamy warzywa z kaszą. Posypujemy posiekaną pietruszką i pokruszonym serem kozim. Pyssssiiiooo.
OdpowiedzUsuńUwielbiam łączyć smaki mięs/serów z owocami. Takim przykładem mogą być burger z serem pleśniowym, mięsem mielonym i grillowaną gruszką. Moim numerem jeden są też sałatki z kurczakiem i cytrusami, np. pomarańczą. Owoce świetnie przełamują smaki, dodają świeżości i słodkości, a przede wszystkim są źródłem witamin. :)
OdpowiedzUsuńKolacja:
OdpowiedzUsuńCześć :) Konkurs świetnie odzwierciedla moje zamiłowanie do zdrowej kuchni, a jako pomysł na lekką kolację chciałabym zaproponować takie oto wypróbowane przeze mnie połączenia:
1) Hummus, sok z buraka
Moczymy cieciorkę kilka godzin, następnie gotujemy, dodajemy pastę sezamową tahini, sok z cytryny i świeżą kolendrę oraz przyprawy: sól, kmin rzymski, słodką paprykę. Składniki blendujemy na gładką masę. Jeśli masa jest zbyt gęsta rozcieńczamy ją odrobiną wody. Hummus podajemy z pieczywem pełnoziarnistym i sokiem z wyciśniętych buraczków :) (jeśli nie mamy sokowirówki to teraz w sklepach można kupić świeże soki warzywne, które polecam)
2) Sałatka z selerem naciowym, cukinią i suszonymi pomidorami
Szklimy na oliwie z oliwek cebulkę (ja wolę cebulę czerwoną) i wyciśnięty czosnek, dodajemy seler naciowy i chwilkę smażymy, dodajemy suszone pomidory, przyprawy: zioła prowansalskie, paprykę słodką lub takie przyprawy, które nam po prostu smakują i całość podajemy z ugotowaną kaszą gryczaną niepaloną.
3) Sałatka ze szpinaku, sera feta, pestek dyni i słonecznika
Myjemy liście szpinaku, ser feta kroimy w kawałeczki (zamiast tego sera często używam ser pleśniowy lub kozi). Na patelni prażymy pestki dyni i słonecznika, wszystko mieszamy w misce (ser najlepiej dodać na końcu i lekko wymieszać, bo rozpada się i nie wygląda to później estetycznie :)) i dodajemy sos: miód, ocet balsamiczny.
alice1991@o2.pl
2) Zupa krem z pomidorów
Mężczyźni nie wyobrażają sobie życia bez mięsa, więc najzdrowsza kolacja uwzględniająca mięso to cukiniowe łódeczki nadziewane mięsem mielonym z indyka.
OdpowiedzUsuńPrzepis:
niewielkie cukinie
mięso mielone z piersi indyka
kasza kuskus
ser żółty
sól, pieprz, zioła prowansalskie
Wykonanie: cukinie myjemy i wydrążamy z nich miąższ, kaszę kuskus zalewamy niewielką ilością gorącej wody- czekamy aż się ostudzi. Następnie mieszamy mięso z kaszą i przyprawami. Faszerujemy cukinie wyrobionym mięskiem, układamy po plasterku sera żółtego i wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni. Pieczemy ok 35 minut. Podajemy z sosem jogurtowo- koperkowo- czosnkowym: do jogurtu naturalnego wyciskamy 2 ząbki czosnku, dodajemy koperek (wg uznania) i doprawiamy solą i pieprzem. Smacznego!
mania5@poczta.onet.pl
Moją super zdrową propozycja na kolację jest
OdpowiedzUsuńPasta z zielonego groszku z dodatkiem orzeszków i świeżej bazylii
Rewelacyjna pasta do kanapek, tostów na bazie zdrowych, naturalnych produktów połączonych z wyczuwalnym aromatem cytrusów. Idealnie sprawdza się również do przygotowania imprezowych przekąsek.
Składniki:
400g mrożonego zielonego groszku
150g orzeszków ziemnych niesolonych
80g parmezanu lub innego sera żółtego
50g świeżej bazylii
4 ząbki czosnku
80ml oliwy
sok z połowy cytryny
sok z połowy limonki
świeżo zmielony pieprz
sól morska
Wykonanie:
1. Zielony groszek wrzucić do osolonego wrzątku i gotować
3-4 minuty. Następnie wystudzić.
2. Zielony groszek, orzeszki, parmezan, bazylię, czosnek i oliwę zmiksować blenderem, dodać sok z cytryny i limonki. Doprawić solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać.
linka2107.88@o2.pl Ewelina
RAW tarta z gruszkami, wegańska i bezglutenowa:
OdpowiedzUsuń- Na spód blendujemy figi z migdałami oraz kakao - do uzyskania kleistej masy, do której możemy wmieszać popping z amarantusa - wyklejamy masą foremkę do tarty, na wierzch skrajamy dojrzałe gruszki i wstawiamy do lodówki.
- W czasie, kiedy spód się chłodzi wrzucamy do blendera wcześniej namoczone daktyle z kilkoma łyżkami masła orzechowego i rozdrabniamy, dolewając trochę wody z moczenia daktyli, do uzyskania lejącej masy wyglądającej jak toffi. Polewamy nią gruszki i wstawiamy znów do lodówki.
- Na wierzch można wyłożyć bitą śmietanę z wcześniej schłodzonego mleka kokosowego i posypać gorzkim kakao. Masa i toffi są na tyle słodkie, że śmietany już nie słodzimy.
Uzyskujemy w ten sposób zdrową, wegańską, bezglutenową tartę bez dodatku cukru, za to apetyczną i słodką.
Pieczona dorada z risotto z brązowego ryżu i koprem włoskim
OdpowiedzUsuńTo proste i zdrowe danie wymaga trochę czasu, ale efekt jest świetny. Kaloryczne normalnie risotto jest odchudzone dzięki użyciu ricotty, zamiast masła i parmezanu, a przy tym wcale nie traci na smaku. Do risotta będzie potrzebny ryż o okrągłych, krótkich ziarnach, tradycyjnie używany jest arborio lub carnaroli, poszukaj podobnego, tylko brązowego.
• Dorada, wypatroszona
• Ryż na risotto
• Bulion warzywny lub rybny
• koper włoski, mała bulwa, lub pół dużej
• nasiona kopru włoskiego
• nać pietruszki
• kieliszek białego wina
• czarne oliwki
• anchois
• skórka z cytryny
1. Zacznij od risotta, klasyczne przy sprawnej organizacji można zrobić w mniej niż 20 min, to z brązowego ryżu będzie wymagało więcej czasu.
2. Szalotkę lub cebulę pokrój w drobną kostkę, podsmaż na łyżce oleju na patelni, ale nie możesz jej zarumienić.
3. Dodaj ryż, cały czas intensywnie mieszając, aby nic się nie przypaliło, kiedy ryż zrobi się szklisty, dodaj białe wino. W praktyce często używam białego octu winnego i mieszam aż cały ocet odparuje, a zostanie tylko smak.
4. Dodawaj po chochli gorącego bulionu, cały czas mieszając. Kiedy risotto zaczyna się robić suche, dolej bulionu, cały czas musi mieć półpłynną konsystencję. Nie zapomnij o mieszaniu, inaczej się przypali!
5. Kiedy ryż będzie al dente dodaj ricottę i dopraw do smaku. Dodaj pokrojoną natkę kopru włoskiego i pietruszki.
6. W międzyczasie wstaw do piekarnika nagrzanego na 180oC koper włoski pokrojony na pół, lub cztery części. Skrop go oliwą i dopraw solą i pieprzem.
7. Rybę natrzyj olejem, wstaw do piekarnika na ruszt. Upiecze się bardzo szybko, uważaj, żeby jej nie wysuszyć.
8. Żeby zrobić tapenade zmiksuj oliwki, skórkę z cytryny i anchois.
9. Wyłóż wszystko na talerz.
Trochę się rozpisałam, ale danie naprawdę jest tego warte. Długo pracowaliśmy z narzeczonym nad "odchudzoną" wersją risotta, przyznam, że czasami robię sobie samo risotto, bez żadnych dodatków, jest przepyszne!
ewabuchner@gmail.com
Ulubiona.. a wino dobre na trawienie! <3
OdpowiedzUsuńSkładniki:
3 garście rukoli
2 łyżki wina białego, wytrawnego
60/70g sera pleśniowego
1/2 malej gruszki
2 łyżki miodu
Przygotowanie:
Ser pleśniowy i gruszkę kroimy w kosteczkę. Na talerz wykładamy rukolę. Polewamy winem i miodem, posypujemy gruszką i niebieskim serem. Całość podajemy w towarzystwie wina. Kolejny krok - to delektowanie się głębią smaku, tak prostej potrawy.
Sałatka z brukselką ,granatem, kaki i grillowanym kurczakiem wraz z orzeszkami pekan
OdpowiedzUsuńTa sałatka trochę się różni od tradycyjnych sałatek, może dlatego że jest w niej dużo owoców, ale w zimę powinniśmy jeść wiele witamin. Jak dla mnie jest cudowna, bardzo lekka i smaczna. A co najważniejsze robi ją się błyskawicznie.
Składniki:
2 rozdrobnione brukselki
½ granata
2 owoce kaki pokrojone w cienkie plastry
½ szklanki orzeszków pekan
1 łyżka suszonych jagód lub borówek
1 pierś grillowanego kurczaka
Sos:
½ soku z cytryny
⅓ szklanki oleju z oliwek
2 łyżki miodu
¼ szklanki ryżowego octu
3 łyżki musztardy Dijon
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie :
Gotujemy brukselkę , aż będzie miękka. Do miski wrzucamy plastry kaki, ziarenka granatu , orzeszki pekan ,borówki i pokrojone w cienkie plastry grillowanego kurczaka. Gdy brukselka ostygnie kroimy ją na pół i dodajemy do miski. Zrobiony sos wlewamy do sałatki i delikatnie mieszamy. To wszystko, gotowe !
Pozdrawiam Barbara
szydlobarbara@wp.pl
Sałatka z jarmużem, truskawkami i orzechami pinii
OdpowiedzUsuńSkładniki:
ok. 150 g pokrojonego jarmużu
7-10 truskawek
ok. 50 g sera z mleka koziego
1 gruszka
garść orzechów pinii
sos winegret:
1,5 łyżki miodu
2-3 łyżki oliwy
1,5 łyżki cytryny
gruboziarnista sól
świeżo zmielony pieprz
Jarmuż umyć, osuszyć, usunąć twarde łodygi i rozdrobnić. Gruszkę pokroić w kostkę, kozi ser w paski, a truskawki przekroić na pół. Z podanych składników przygotować sos winegret, dodać świeżo zmieloną sól i pieprz. Dokładnie wymieszać i wlać do sałatki.
Na suchej patelni uprażyć orzechy piniowe, posypać nimi sałatkę.
Pozdrawiam :)
Orkiszowa sałatka z kurczaka
OdpowiedzUsuń300g piersi kurczaka
2 łyżki musztardy miodowej
30g oliwy + 2 łyżki
sól, pieprz
250g ziaren orkiszu (lub ew. kaszy pęczak Sante
40g pestek dyni Sante
40g słonecznika Sante
4 garście rukoli
Sok z cytryny
Na początku ugotować ziarna orkiszu.
Następnie natrzeć piersi kurczaka miodem, 2 łyżkami oliwy, solą i pieprzem. Odstawić na pół godziny do lodówki.
Oliwę rozgrzać na patelni i usmażyć piersi z obydwu stron.
Słonecznik i dynię podprażyć przez minutę na suchej rozgrzanej patelni.
Kurczaka pokroić w paski, wymieszać z ostudzonym orkiszem, rukolą i ziarnami, skropić sokiem z cytryny. Doprawić według smaku pieprzem i solą.
Smacznego :)
Moja propozycja jest bardzo banalna i prosta ale jakże pyszna. Przepis wyniesiony z mojego rodzinnego domu gdzie bardzo celebrowaliśmy takie kolacje. Nie znam osoby, której jajka przygotowane w ten sposób nie skradły by serca. Minimum składników, maksimum satysfakcji :)
OdpowiedzUsuńNadziewane skorupki
Składniki :
8-10 jajek
spory pęczek szczypiorku
sól, pieprz
bułka tarta
2-3 łyżki masła
Jajka gotujemy na twardo, studzimy. Ostrym nożem przekrawamy jajko na pół razem ze skorupką, uważając aby nie zniszczyć za bardzo skorupek. Następnie małą łyżeczką delikatnie wyciągamy żółtko razem z białkiem. Skorupki odkładamy na bok, żółtka i białka siekamy drobno. Szczypiorek myjemy, siekamy, dorzucamy do posiekanych jajek. Wszystko razem dokładnie mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowane nadzienie wkładamy z powrotem do skorupek, stawiamy płaską częścią na bułce tartej, lekko dociskamy. Smażymy na maśle aż bułka tarta dobrze się przyrumieni.
Smacznego :)
Witam! Oto mój przepis:
OdpowiedzUsuńorkisz i dorsz zapiekany w szynce dojrzewającej
Jak to jest zrobione?
600 g filetów dorsza atlantyckiego
6 plastrów szynki dojrzewającej
150 g selera z zalewy + zalewa
200 g selera świeżego
150 g szpinaku świeżego
3 ząbki czosnku
200 ml mleka
50 g serka kremowego
1 łyżka oliwy
szczypiorek
imbir mielony
gałka muszkatołowa świeżo otarta
pieprz świeżo mielony
sól
150 g orkiszu
Orkisz namaczam minimum kilka godzin. Odcedzam i gotuję w osolonej wodzie do półmiękkości. Odcedzam.
Piekarnik rozgrzewam do 175 stopni Celsjusza z opcją termoobiegu.
W dużym garnku zagotowuję wodę. Wyłączam palnik. Wrzucam szpinak na 2-3 minuty, przekładam na durszlak i studzę pod zimną wodą, odciskam z wody i pozostawiam na sicie.
Seler świeży obieram i kroję w średniej wielkości, cienkie plastry.
Naczynie żaroodporne smaruję oliwą. Układam seler, dodaję szpinak.
Mleko miksuję z serkiem i zalewą z selera, wyciskam czosnek i przyprawiam. Zalewam seler i szpinak, mieszam do pokrycia, przykrywam folią i piekę 45 minut. Mieszam 2-3 razy w trakcie pieczenia. Dodaję orkisz, mieszam i piekę jeszcze kwadrans.
Kawałki dorsza owijam w szynkę. Nakładam sakiewki na zapiekankę, przykrywam folią i piekę jeszcze 20-25 minut - do momentu, aż ryba będzie gotowa.
Szczypiorek siekam drobno, mielę pieprz. Posypuję rybę po wyjęciu.
Podaję od razu.
Pozdrawiam,
Justa
A ja z mężem przez ostatnie 4 tygodnie jesteśmy na diecie dr Ewy Dąbrowskiej ( w skrócie wybrane warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym ), żeby oczyścić organizm.
OdpowiedzUsuńI stety niestety główka codziennie pracuje: co by tu zrobić na obiad?...a co na kolację?... a to mi się już znudziło itd I chcąc nie chcąc musieliśmy trochę pogłówkować.
Ostatnio przy takiej ilość zjadanych samych warzyw - prawie pusto w lodówce, ale zostało jeszcze kilka produktów. W ten oto właśnie sposób powstało coś przepysznego.
ZAPIEKANE BAKŁAŻANY
1 bakłażan – im większy tym lepiej
1 większa marchewka
1 pietruszka lub pasternak korzeń
1 por
1 mała papryka czerwona
1 passata pomidorowa – sos z samych pomidorów – bez dodatków
2 ząbki czosnku
Przyprawy: oregano, czarnuszka, papryka czerwona, pieprz cayenne, sól himalajska , pieprz ziołowy
Wszystkie warzywa należy umyć.
Bakłażana przekroić na pół wydrążyć miąższ i pokroić go w kosteczkę. Pora, paprykę również kroimy ale w paseczki. Natomiast marchewkę i pietruszkę (pasternak) trzemy na grubych oczkach na tarce. Wszystko wrzucamy do miski i mieszamy. Przyprawiamy wg uznania wymienionymi przyprawami. Ja lubię ostrzejsze, więc potrawa wychodzi pikantna, ale zawsze można dodać mniej czosnku, pieprzu. Ciekawego smaku całej potrawie daje czarnuszka – jej ziarna fajnie współgrają ze smakiem pomidorów, bakłażana i papryki. Na koniec wlewamy passatę . Ja dodałam około ¾ opakowania.
Wydrążone połówki bakłażana wypełniamy przygotowanym farszem. I zapiekamy w naczyniu w piekarniku nagrzanym w 180 st przez około 30 minut.
Ta wersja przepisu jest dietetyczna. Fajnie byłoby dodać oliwy z oliwek lub lekko poddusić w niej warzywa przed ich wymieszaniem na patelni. A po wyjęciu z piekarnika posypać świeżo startym parmezanem. Ale to może za jakiś czas jak już będzie po diecie
Całość wygląda przepięknie na talerzu przystrojona natką pietruszki. A najlepsze w całym przepisie jest to, że bakłażana przygotowanego w ten sposób można zjadać w całości, dzięki miękkiej skórce, która zmiękła w piekarniku.
Polecam naprawdę serdecznie. Smaczne, bardzo zdrowe i FIT. Czego więcej chcieć na kolację?!
sylwianowak-hylla@mail.com
co zaproponuję na zdrową kolację?
OdpowiedzUsuńMam na tę okoliczność dwa przepisy- dla niej i dla niego. może zasmakuje? ;-)
dla niej---- zimowy rozgrzewający garnuszek z kurczakiem.
Przepis inspirowany kuchnia Jamiego, która dopiero zaczynam odkrywać.
Co potrzeba?
upieczona z przyprawami (cynamon, kardamon, gałka muszkatałowa, pieprz, sól), kurczaczkowe udka usmażone z czosnkiem i plastrami marchewki z ulubionymi przyprawami, pokrojone w połówki pieczarki oraz cebula w piórach usmażone na maśle. I tu najlepsze- proporcje dowolne, według uznania. wszystko wymieszać, dodać 3 łyzki koncentratu pomidorowego i zapiekać 45 minut w piekarniku.... Pysznie, aromatycznie i kolorowo- ideał dla kobiety na zimowe wieczory.
Dla niego: polędwica wieprzową na wiśniowym flambiorowanym sosie podawana z sałacie z roszponki.
Co potrzeba?
na sałatkę: roszponka, całe usmażone pieczarki, pokrojone w połówki pomidorki koktajlowe usmażone razem z pieczarkami. na to kruszone orzechy ziemne, sos z flambiorowanych wiśni z domowej nalewki, oraz polędwica midium rare przyprawiona solą pieprzem i gałką muszkatalową pokrojona w centymetrowe plastry . pychhhhaaaaa,
oba przepisy natchnione kuchnia Jamiego, autorskie i specjalnie przetestowane na konkurs. pod postem na facebooku dodaję również zdjęcie polędwiczki, bo nic tak dobrze nie oddaje uroku jak fotografia ;-))))
pozdrawiam serdecznie
Paulina
paulina.szczegielniak@gmail.com na fb jako Paulina Gałczyńska (już po ślubie)
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńMój pomysł na zdrową kolację to roladki z cukinii i tortilla z sałaty.
OdpowiedzUsuńBy zrobić roladki z cukinii, należy cukinię pokroić w długie cienkie paski - najwygodniej zrobić to za pomocą obieraczki do warzyw. Na cukinię kładę liście szpinaku, kawałki oscypka lub fety oraz cebulkę surową lub karmelizowaną. Całość zwijam w roladkę, zabezpieczam wykałaczką, lekko smaruję olejem lub oliwą i chwilkę smażę na patelni grillowej. Podaję na talerz ciepłe z dodatkiem jogurtu greckiego lub z octem balsamicznym.
Natomiast tortilla, którą proponuję, jest zdrowszą alternatywą dla pszennego placka. Wystarczy na kawałek sałaty położyć ulubione warzywa, chudy plasterek szynki, cebulkę, cienki plasterek sera żółtego lub fetę, oliwki - co kto lubi :) Ciasno zwinąć na kształt tortilli i zajadać się ze smakiem :) A zamiast majonezu można zrobić np. delikatny cytrynowo-jogurtowy lub chrzanowy sos.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia
(aingealmaith@gmail.com)
Burger na szybko
OdpowiedzUsuń2-3 niezbyt świeże bułki
2 pomidory
kilka liści zielonej sałaty
1 ser pleśniowy camembert
3 ziemniaki średniej wielkości
6 plastrów boczku
świeży tymianek
Na grilu lub w piekarniku przypiec połówki bułe oraz dobrze wysmażyć plastry boczku obsypane tymiankiem.Zgrilować ziemniaki pokrojone w plastry obsypane świeżym tymiankiem oraz ćwiartki pomidora.Na połówkę bułki dać liść sałaty,boczek,ziemniaki,pomidor oraz kilka kawałków sera pleśniowego.Przykryć drugą połówką bułki i od razu cieszyć podniebienie jej smakiem.
katasia127@wp.pl